Korišćenje umetnosti u cilju isceljenja ima veoma dugu tradiciju, od praistorijske umetnosti u pećinama, preko ritualnih plesova do katarze u antičkoj tragediji. Art terapija, terapijski pristup koji se razvio 40-ih godna XX veka, nastavlja se na ovu tradiciju, uz shvatanje da stvaranje i „konzumiranje“ umetnosti može pomoći osobama i grupama u isceljenju.
Do 70-ih godina XX veka art terapija je postepeno počinjala da uključuje širi spektar modaliteta, što je omogućavalo klijentima da se spontanije i slobodnije izraze. Uz crtanje i slikanje, klijent/kinja se može izraziti i kroz muziku, pevanje, glumu, oblikovanje skulptura, pisanje i pričanje priča i poezije, performanse, pokret i ples. Ovaj novi multimodalni pristup art terapiji naziva se ekspresivna art terapija.
Edukacija za praktičare ekspresivne art terapije i koučinga predstavlja intenzivni dvogodišnji edukativni program.
Edukaciju vode klinički psiholog i psihoterapeut dr sc. Avi Goren-Bar i njegov tim učitelja Sandra Raković, Maša Žarnić, Ivan Barun i Julija Vlahinsky.
Organizacioni tim u Beogradu čine Aleksandra Mikan i Ivana Martinović.
Edukacija traje dve godine, odnosno 240 sati raspoređenih u 8 intenzivnih modula.
Isti program sprovodi se preko 10 godina u nekoliko država: Turska, Grčka, Slovenija, Hrvatska, Srbija. U Beogradu je ove godine (2024.) edukaciju započela četvrta generacija. Naredni upis očekujemo 2026.
Ako želite da vas obavestimo kada bude objavljen naredni upis, možete se prijaviti ovde: